Svět fialek

Hnojení afrických fialek

Hnojení je poměrně důležitou součástí péče o africké fialky. Ve volné přírodě získávají živiny z rozkládajících se zbytků organické hmoty i minerálů obsažených v horninách či srážkové vodě. Na vhodných stanovištích mají fialky mírný, avšak stálý přísun živin. Jako pokojové květiny pěstované v omezeném prostoru malého květináče jsou však odkázány jen na pomoc pěstitele. Startovací dávku hnojiva obsaženou v substrátu brzy spotřebují a bez dodatečného přihnojování mohou začít strádat. Pojďme se tedy podívat, jak takové situaci předejít a jaká hnojiva mohou podpořit zdravý růst afrických fialek.

Prvky nezbytné pro život rostlin

Mezi nejdůležitější prvky, které rostliny potřebují ke zdravému růstu a kvetení, patří dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Říká se jim primární makroprvky a tvoří základ všech univerzálních hnojiv typu NPK.

Dusík : N

Dusík je základním stavebním kamenem pro život rostlin, pohání celkový růst. Jedná se o pohyblivý prvek, při jeho nedostatku si fialka stahuje dusík z nejstarších listů do životně důležité koruny. Proto se příznaky projevují nejprve na starých listech, které žloutnou a předčasně odumírají. Koruna se zmenšuje a po opadnutí starých listů působí rostlina jako menší verze sebe sama. Pro nadbytek dusíku je příznačná bujná tvorba listů na úkor květů.

Fosfor : P

Fosfor napomáhá rozvoji zdravých kořenů, podílí se na fotosyntéze a hraje klíčovou roli při tvorbě květů. Nedostatek fosforu nemusí být snadné odhalit, příznaky se mohou projevit s časovou prodlevou. Zpravidla se jedná o náhlé zastavení růstu a tmavnutí listů netypické pro odrůdu. Listy získávají hnědočervený až fialovočerný nádech. Signálem je také dlouhá absence kvetení. Pokud se květy utvoří, bývají menší, hůře vybarvené a předčasně usychají.

Draslík : K

Draslík podporuje tvorbu silných stonků a kořenů, reguluje otevírání a zavírání průduchů a je extrémně důležitý pro pohyb sacharidů, které rostlině dodávají energii. Draslík je vysoce pohyblivý prvek. Při jeho nedostatku se na okrajích starších listů objevují žluté chlorotické skvrny, které mohou být doprovázeny suchými popáleninami. Okraje listů se kroutí, květy jsou špatně vyvinuté. Nedostatek draslíku snižuje odolnost rostlin vůči chorobám.

Další důležité prvky

Neméně významné pro život rostlin jsou také další tři prvky, označované jako sekundární makroprvky. Jedná se o vápník (Ca), hořčík (Mg) a síru (S). Tyto prvky nemusí být ve všech univerzálních hnojivech vždy zastoupeny, takže v případě potřeby je nutné koupit doplňkové přípravky a přidávat je k základnímu hnojivu.

Třetí skupinou živin jsou tzv. mikroprvky, tedy bór (B), chlor (Cl), měď (Cu), železo (Fe), mangan (Mn), molybden (Mo) a zinek (Zn). Rostliny potřebují tyto prvky jen ve stopovém množství, proto se jim říká mikroprvky, přesto jsou pro rostliny velmi důležité. Používáte-li kvalitní substrát s organickou složkou (kompost), není jejich dodatečné doplňování nezbytně nutné. Fialky si vystačí s přirozeným obsahem mikroprvků v substrátu. Mnohé mikroprvky bývají obsaženy i v základních hnojivech a téměř vždy je najdete v organických hnojivech.

Vápník : Ca

Vápník je nezbytný pro správný růst buněk a kořeného vlášení, ovlivňuje příjem živin a metabolismus. V rostlině tvoří málo rozpustné sloučeniny a téměř se nepohybuje, proto si ho rostliny nemohou stahovat ze starších listů do nových. Nedostatek vápníku bývá patrný na nových listech, které jsou pokroucené a zakrnělé, někdy světlejší barvy. Kořeny nejsou dostatečně vyvinuté.

Hořčík : Mg

Hořčík je zcela klíčový pro tvorbu chlorofylu a funkci fotosyntézy. Patří mezi pohyblivé prvky, nedostatek se projevuje zejména na starších listech. Příznaky jsou podobné jako při nedostatku draslíku. Na listech se při okrajích nebo podél žilnatiny objevují žluté chlorózy, růžice roste pomalu, je zakrnělá, deformovaná, utváří se méně květů a zhoršuje se funkčnost kořenů.

Síra : S

Síra je potřebná pro tvorbu chloroplastů a celkový růst, pomáhá také zvyšovat odolnost fialek vůči chorobám. Nedostatek síry u fialek je spíše vzácností, ale pokud k němu přesto dojde, projevuje se chlorózou celé rostliny. Barva se jeví jako žlutá nebo světle žlutozelená. Listy se zmenšují, deformují a kroutí, celá rostlina působí scvrkle. Špičky listů mohou hnědnout a rostlina málo kvete.

Co bývá příčinou nedostatku prvků a jak tomu předejít?

Na fotografii je dvojice rostlin stejného druhu a stáří, které jsou vypěstované z jednoho listového řízku. Rozdíl mezi vhodně živenou a nehnojenou rostlinou je patrný na první pohled.

Jednou z možných příčin je celkově nízký obsah živin v pěstebním substrátu, způsobený nedostatečným hnojením a přesazováním.

Patříte-li k pěstitelům, kteří své fialky téměř nehnojí ani nepřesazují, a máte pocit, že jim něco chybí, pak se může jednat o stav způsobený zanedbanou výživou. Náprava je jednoduchá: buď své fialky přesadíte, anebo přihnojíte. První možnost je prospěšná zejména u fialek, které nebyly přesazeny více než 6 měsíců, a kromě chybějící výživy je trápí hutný substrát. Přesazením do čerstvé zeminy jim dodáte nejen nový impuls a živiny, ale také provzdušníte a zkontrolujete kořeny. V případě druhé varianty, přihnojení, se nesnažte dohnat, co jste za poslední měsíce zameškali – pořádnou porcí hnojiva můžete fialky zahubit. Zpočátku zkuste aplikovat slabší dávku žížalího čaje Vitality Komplex a sledujte rostliny. Budou-li na přihnojení reagovat pozitivně, znamená to, že příčinou problémů byla opravdu jen špatná výživa a vy tak můžete pokračovat ve hnojení plnohodnotným hnojivem. Když se ale stav nezmění, nebo se dokonce zhorší, pak bude příčinou potíží choroba či nevhodné pěstební podmínky. Hnojení přerušte.

Podvýživa nemusí být jen důsledkem nedostatečného hnojení, setkat se s ní můžete také u fialek hnojených. Dostupnost živin snižuje příliš kyselé či zásadité pH substrátu, chladné nebo horké počasí, nadměrná či nedostatečná zálivka, nefunkční kořenový systém a také dlouhodobé používání nevyváženého hnojiva, kdy nadbytek některého prvku zablokuje vstřebávání jiných prvků.

Například guano je velmi bohaté na fosfor, ale pokud fialky pěstujete v kyselé zemině nebo je přeléváte, může nastat deficit fosforu i při hnojení fosforečným hnojivem. Nadbytek draslíku zhoršuje vstřebávání jiných důležitých prvků, především vápníku, hořčíku, zinku a sodíku. Nadbytek hořčíku, dusíku a sodíku zase blokuje příjem vápníku. A tak by se dalo pokračovat donekonečna … S každým dalším přihnojením se problém prohlubuje, až nakonec dochází k úplnému rozvratu metabolismu rostliny, ze kterého se může vzpamatovávat i více než rok.

Jak se zorientovat v nabídce hnojiv?

Dlouhodobé hnojivo Osmocote se pro africké fialky příliš nehodí. © Canva Pro.

Běžná hnojiva pro pokojové rostliny se nejčastěji prodávají ve formě kapaliny nebo prášku. Po smíchání s vodou vzniká hnojivý roztok s brzkým uvolňováním živin. Existují také hnojiva ve formě tyčinek nebo perliček, která působí několik týdnů až měsíců a živiny uvolňují do substrátu postupně.

Problémem hnojiv s dlouhodobým účinkem je, že proces uvolňování živin je ovlivněn faktory prostředí, nejčastěji teplotou a vlhkostí substrátu. Výsledek tak může být nepředvídatelný v závislosti na vaší péči. Zvláště perličkové hnojivo známé jako Osmocote je určeno především pro zahradní a balkonové květiny, nikoliv pro miniaturní květináče nenáročných afrických fialek, kde lze jen stěží odhadnout, kolik perliček do květináče přidat. Nejste-li zkušený pěstitel, bude rozumnější používat klasická hnojiva a tím i pružněji reagovat na aktuální potřeby rostlin.

Podle původu použitých složek pak můžeme hnojiva zjednodušeně rozdělit na organická, minerální a organo-minerální.

Organická

Organická hnojiva jsou vyrobena z biologického materiálu jako je kompost, hnůj, mořské řasy, hmyzí trus či guano. Živiny vracejí do půdy postupným rozkladem, proto působí pozvolněji a zpočátku se mohou zdát méně účinná. U granulovaného hnoje či sypkého guana může být složení proměnlivé, dostupnost živin je silně ovlivněna pěstebními podmínkami. Pro začátečníky jsou o něco vhodnější tekutá hnojiva, ale i tak je většinou užitečné dokoupit pomocné enzymy a udržovat živý substrát. Výhodou je obsah celé řady prospěšných látek podporujících odolnost rostlin. 

Minerální

Vesměs se jedná o krystalická, tekutá nebo prášková hnojiva syntetického původu. Z výrobků určených pro pokojové rostliny je nejznámější Kristalon. Výhodou minerálních hnojiv je přesné složení živin, které mohou kořeny přijímat okamžitě bez účasti půdních mikroorganismů. Výsledek je zpravidla viditelný již několik dní po aplikaci. Minerální hnojiva však neobsahují podpůrné látky a jejich nadměrné používání neprospívá půdní mikroflóře. Zbytkové soli vedou brzy k degradaci substrátu a popálení kořenů. Rostliny lze snadno přehnojit.

Organo-minerální

Jedná se o kombinaci organické a minerální složky. Kromě základních živin obsahují tato hnojiva podpůrné látky, jako třeba fulvové a huminové kyseliny, aminokyseliny či enzymy. Živiny z těchto přípravků jsou pro rostliny výborně vstřebatelné, zvláště jsou-li přítomny v chelátové formě.

Z hlediska použití můžeme hnojiva rozdělit na hnojiva pro růst (obsahují více dusíku), na květ (obsahují více fosforu a draslíku) a univerzální, která mají vyvážený poměr prvků.

Výběr hnojiva pro africké fialky

Odpovědět na otázku, které hnojivo je pro africké fialky nejlepší, je obtížné. Účinnost bude záviset na složení a pH zálivkové vody, na složení a pH substrátu, na teplotě prostředí, míře osvětlení, celkovém stavu fialky a dokonce i na kultivaru. Každý pěstitel tak bude mít se stejným hnojivem odlišné výsledky!

Všeobecně se dá říci, že africké fialky nejsou příliš náročné na množství živin a nevyžadují žádná speciální hnojiva určená výhradně pro tento druh rostlin. S určitou opatrností můžete využít hnojivo pro pokojové květiny, které již máte doma. Pokud žádné hnojivo nemáte, můžete se v obchodě poohlédnout po elixíru, který bude co nejvíce vyhovovat těmto citlivým rostlinkám.

Vhodné hnojivo pro fialky by mělo obsahovat přibližně stejné množství primárních živin, tedy dusíku (N), fosforu (P) a draslíku (K). Na etiketě bývá poměr jednotlivých složek uveden buď přímo v procentech, nebo pod zkratkou NPK, následovanou trojicí čísel, např. NPK 4-6-5. Tato čísla představují procentuální podíl prvků v pořadí dusík (4 %), fosfor (6 %) a draslík (5 %). Zbytek obsahu pak mohou tvořit sekundární živiny, mikroprvky, přídatné látky a plniva. Čím vyšší jsou hodnoty NPK, tím koncentrovanější jsou živiny. Pro africké fialky je bezpečnější používat hnojiva s nízkým NPK, v opačném případě budete muset doporučené dávkování snížit. U některých hnojiv pro pokojové rostliny výrazně převažuje obsah dusíku nad obsahem fosforu (NPK je například 7-2-4), proto je vhodné před zahájením kvetení dočasně používat jiný typ hnojiva se zvýšeným obsahem fosforu. U prémiových hnojiv z growshopů není výjimkou ani společná kombinace hnojiva pro růst (grow) s hnojivem na květ (bloom) v jedné zálivce, čímž se dosahuje vyrovnaného NPK, které vyhovuje mnoha druhům rostlin včetně afrických fialek.

Dusík může být v hnojivu přítomen v jedné, nebo i více formách. Nejčastěji se jedná o dusík amonný (NH4+), nitrátový (NO3) nebo močovinový, který však může rostlina využít až po předchozím rozkladu v půdě. Pro optimální vývoj fialek je lepší, když hnojivo obsahuje kombinaci dvou forem: NH4+ a NO3. Každou z nich rostliny přijímají a zpracovávají jiným mechanismem, a každá také odlišně působí na své okolí.

Ionty NO3 neboli dusičnany jsou snadno rozpustné ve vodě a tím i rychle přístupné pro kořeny. Následné zpracování rostlinou je ovšem energeticky náročnější než v případě iontů NH4+. Při vydatné zálivce se dusičnany vyplavují ze substrátu, čímž může u rostlin docházet k nedostatku dusíku. Vedlejším efektem hnojiv na bázi dusičnanů je zvyšování pH substrátu. Ionty NH4+ se vážou na půdní částice, takže tolik nedochází k jejich vyplavování. V nízké koncentraci stimulují rozvoj kořenové soustavy, zejména větvení postranních vlásečnic. To umožňuje rostlinám efektivnější získávání vody a minerálních látek. Část iontů NH4+ odebírají rostliny k přímému využití, část je půdními mikroorganismy přeměněna na dusičnany. V lehkém a provzdušněném substrátu bohatém na mikrobiální život je koncentrace NH4+ zpravidla nižší oproti NO3, což je pro africké fialky jedině dobře. V hutných a mokrých substrátech však obsah amonia vzrůstá, protože v takových podmínkách klesá aktivita mikroorganismů starajících se o přeměnu NH4+ na dusičnany. Neopatrné hnojení s převahou NH4+ pak může koncentraci zvýšit natolik, že se stane pro rostliny toxickým. Nadbytek amonia snižuje pH v kořenové zóně a také výrazně omezuje příjem klíčových minerálů jako draslíku, vápníku a hořčíku, což negativně působí na celkový růst rostliny. Syndrom toxicity pomáhají zmírňovat právě dusičnany a ionty draslíku, proto je hnojivo se smíšeným obsahem NH4+ a NO3 pro rostlinu nejprospěšnější.

Jak správně hnojit africké fialky?

Největší riziko při hnojení fialek představuje nevhodné načasování a špatně odhadnuté množství hnojiva. Než začnete fialky přihnojovat, vždy se ujistěte, že jsou v dobré kondici, mají pevné listy bez známek hniloby a hlavně zdravý kořenový systém. V opačném případě může hnojivo fialku přizabít. Substrát musí být před hnojením mírně vlhký. Nehnojte fialky, které jste v předchozích dnech potrápili suchem do té míry, že jim změkly listy. Raději jedno hnojení vynechte a obnovte funkci kořenů mírnou zálivkou čistou vodou. Také po hnojení je dobré udržovat substrát mírně vlhký, protože ze suché zeminy nemohou rostliny vstřebávat živiny.

Příliš silná dávka hnojiva, hnojení rostlin s oslabenými kořeny nebo hnojení ve velkých vedrech způsobuje rezavění listů, jejich mokvání a nezřídka vede i k úhynu celé rostliny.

Kdy začít s prvním přihnojováním?

První přihnojení závisí na míře předhnojení substrátu a velikosti sazenic. Výsevní substráty mívají zásobu živin na 2 až 4 týdny, substráty pro pokojové rostliny na 4 až 6 týdnů. Často ale dochází ke spotřebování nebo vyplavení živin o něco dříve, takže je moudré začít slabě hnojit po 4 týdnech. S přihnojováním nemusíte otálet ani u profi substrátů z growshopů. Většina tzv. lightmixů (třeba mnou oblíbený substrát BioNova či Plagron Lightmix) uvádí dobu působení živin pouze 1 až 2 týdny, v přepočtu na fialky to bude okolo 3 až 4 týdnů. Rozhodně ale začněte slabým roztokem a ke každé rostlině přistupujte individuálně.

Frekvence hnojení

Pokud jde o frekvenci hnojení, můžete se vydat dvěma cestami: buď hnojit v intervalech doporučených výrobcem (například co 14 dní) plnou dávkou hnojiva, anebo dodávat menší množství živin průběžně s každou zálivkou, tedy zpravidla jednou týdně. V současné době se dává přednost druhé variantě. Jemná dávka hnojiva poskytuje rostlině rovnoměrnější přísun energie, aniž by byla stresována přemírou živin. Člověku také nedělá dobře, drží-li měsíc půst a pak se přecpe kachnou se zelím. Občas je vhodné prolít rostlinky pouze čistou vodou, aby se zabránilo hromadění živin v substrátu. 

Doporučené dávkování

S frekvencí hnojení souvisí otázka, jak moc se držet doporučeného dávkování, tedy ředění. Vše závisí na typu hnojiva a růstové fázi sazenic. Pokud se jedná o univerzální hnojivo pro všechny druhy rostlin s vysokými hodnotami NPK (20-20-20), tak v případě fialek musíte roztok výrazně naředit. Fialky nesnesou tolik, co petúnie a rajčata. Při takto vysokých hodnotách NPK se tedy aplikuje co 14 dní jen čtvrtina až pětina dávky (např. místo doporučených 10 ml hnojiva rozmícháte v 1 litru vody pouze 2 ml hnojiva). Pokud byste šli cestou průběžného hnojení ve zkráceném intervalu, tak do každé zálivky (jednou týdně) přidáte jen desetinu doporučené dávky, tedy 1 ml hnojiva.

Méně koncentrované hnojivo se smyšleným NPK 7-4-6 bych v prodlouženém intervalu ředila na polovinu doporučené dávky, ve zkráceném intervalu na čtvrtinu dávky. Hnojivo s velmi nízkou koncentrací NPK, například 2-1-2, lze u dospělých fialek aplikovat v doporučeném množství. Jak už jsem psala výše, pro africké fialky je vždy bezpečnější používat hnojivo s nižší hodnotou NPK a raději ho více ředit. Lepší je nechat rostlinky trošku vyhladovět, než o ně ze dne na den přijít vinou přehnojení. Když uvidíte, že fialkám pravidelně přirůstají středové lístečky a starší listy jsou bez známek chlorózy, znamená to, že jste správně odhadli množství a není potřeba se pouštět do dalších experimentů.

Hnojení v letních a zimních měsících

Všeobecně se uvádí, že v době vegetačního klidu od října do března se rostliny nepřihnojují. U zahradních rostlin je to pochopitelné, ale u pokojových bych brala toto tvrzení s rezervou. Hodně bude záležet na pěstebních podmínkách. Při celoročním pěstování pod umělým světlem je mírné přihnojování nezbytné, protože vegetační období afrických fialek trvá technicky vzato po celý rok. U fialek umístěných na okně pak bude záležet na intenzitě světla. Jsou dny a týdny, kdy jen sněží a je pošmourno, tehdy je skutečně lepší hnojení přerušit. Jsou také období prosluněných zimních dnů, kdy mnohé fialky zakládají poupata. V takovém případě uvítají alespoň malou dodávku živin prostřednictvím žížalího čaje. Nechat je strádat celých 5 měsíců bez jakékoliv výživy se nemusí vyplatit.

V ideálním případě hnojíme fialky při teplotách v místnosti od 19 °C do 26 °C. Fialky umístěné v trvale chladných místnostech s denními i nočními teplotami pod 17 ˚C nehnojíme, stejně tak je dobré přerušit hnojení v letních měsících, pokud se teploty v místnosti dlouhodobě pohybují nad 28 ˚C a nelze zajistit dostatečné větrání. Problémy mohou nastat zejména v podkrovních pokojích a na velkých okenních parapetech, kde se může teplota za sklem vyšplhat i k 30 ˚C.

Jaká jsou moje oblíbená hnojiva?

Často mě prosíte o tip na dobré hnojivo pro fialky. Nevím, zda budou moje tipy pro někoho užitečné, protože od jisté doby nepoužívám běžná komerční hnojiva, nýbrž hnojiva z growshopů. Je pochopitelné, že pro pár kusů fialek se jejich nákup nemusí vyplatit. Vydrží ale poměrně dlouho a pokud pěstujete i jiné květiny, jistě je zužitkujete. Podotýkám, že všechna zmíněná hnojiva používám při klasické zálivce, nikoliv na knotech.

Dříve jsem velkým příznivcem hnojení fialek nebyla. Omezená nabídka produktů v obchodech  zahrnovala převážně jen minerální hnojiva typu Kristalon, Cererit a Kapka, ze kterých nebyly moje fialky  příliš nadšené. Po určité době jsem pozorovala zhoršený růst, popálené kořeny a zvýšenou koncentraci solí v substrátu. Nejvíce škody asi napáchalo hnojivo Floria s účinkem proti smutnicím. Nechci hanit samotný výrobek, na Heuréce má dobré recenze, ale konkrétně pro fialky se mi zdá být toxický. Rozhodně se vyplatí snížit dávkování. Pokud jde o speciální hnojivo známé jako Kapka na fialky, tak v něm také nehledejte žádnou zázračnou složku, je to docela obyčejné minerální hnojivo, jakých jsou na trhu desítky. Opět to není z mé strany kritika, nýbrž pouhé konstatování, že není potřeba propadat panice, když ho v obchodě neseženete. Na co však nedám z komerčních produktů dopustit, je Vitality Komplex od Agro, známý také jako žížalí čaj. Fialky po něm opravdu výborně rostou a dá se bez obav aplikovat i postřikem na list, což je užitečné, když není kořenový systém zcela zdráv.

Před několika lety mi jiná zkušená pěstitelka doporučila vyzkoušet profi hnojiva z growshopů. Ona s velkým úspěchem používala produkty Hesi, já se čistě intuitivně rozhodla pro značku VitaLink. Zpočátku jsem měla obavy, protože u hnojiv z growshopů se všeobecně předpokládá, že jsou určena jen náročným rostlinám typu konopí a chilli papriček. Proto jsem raději zvolila šetrnější hnojivo pro mladé sazenice VitaLink Plant Start a dávkovala ho v polovičním poměru. Žádná katastrofa se naštěstí nekonala a fialky prospívaly dobře. Největší rozdíl byl vidět v růstu kořenů, které již nebyly hnědé a popálené, nýbrž mléčně bílé a nádherně chlupaté. Velká škoda, že se tento produkt vytratil z nabídky českých e-shopů. Až bude opět k mání, ráda si ho pořídím.

Úspěch s prvním hnojivem mi dodal odvahu a spolu s nákupem substrátu BioNova jsem od stejného výrobce pořídila také organo-minerální hnojivo BioNova Soil Supermix. Hnojivo je výživnější, obsahuje kromě NPK 7-3-6 též ostatní makroprvky, stopové prvky a organické složky. Doporučenou startovací dávku 1,3 ml na litr vody jsem pro jistotu snížila na 0,5 ml. Později jsem si ale oblíbila jiná hnojiva, takže BioNovu používám nepravidelně, v rámci prostřídání.

Od značky Guanokalong mám doma Guanokalong Complete Organics. Jedná se o práškové, zcela organické hnojivo s NPK 2-5-3 a pozvolným rozkladem. Kromě primárních a sekundárních prvků obsahuje také nezbytné stopové prvky a organické látky (například kyselinu huminovou, aminokyseliny a enzymy). Jelikož nepůsobí okamžitě, přimíchává se malá dávka do substrátu již během sázení rostlin. Já dávám ke každé rostlině pod povrch substrátu a ke kořenům množství na špičku nože. Spolu s ním sypu ke kořenům hmyzí trus známý jako Hnojík. Opět dávkuji na špičku nože, nebo naberu trošku hnojiva mezi prsty a jemně „posolím“. Další dávku aplikuji na povrchu substrátu asi po dvou měsících a vidličkou lehce prohrábnu. Hnojiva používám jako „pamlsek“, pro bohatší půdní mikroflóru a doplnění látek, které nejsou v jiných hnojivech.

Mladší sazenice lze místo klasického hnojiva přihnojovat šetrnějším přípravkem Shogun Start, jehož NPK je na úrovni 1,9-1,1-2. Obsahuje vápník, stopové prvky, fulvové a huminové kyseliny a zejména stimulátor SmartZen, který má zvyšovat hustotu chlorofylu a snižovat dopad teplotních výkyvů na rostliny. Poslední vlastnost mě zaujala, protože změny teplot jsou v mé pěstírně na denním pořádku. Doporučené množství 4 ml na litr vody jsem u miminek snížila na 0,5-1 ml.

Poslední značkou, kterou jsem zatím měla možnost vyzkoušet, je dvojice organických hnojiv BioBizz, a to BioBizz Fish-Mix a BioBizz Bio Bloom. Podobně jako většina organických hnojiv obsahují celou řadu důležitých prvků, aminokyselin a přírodních hormonů. Tato hnojiva u mne zatím vedou, cena je více než příznivá a nákup se vyplatí i hobby pěstitelům s malým množstvím květin. Výrobce upozorňuje na zápach po rybině, mně vůně po přičichnutí k láhvi připomíná spíše maggi, ale v místnosti nic necítím. Fish-Mix má NPK 5-1-4 a Bio Bloom NPK 2-7-4. Hnojiva lze používat střídavě dle vývojové fáze rostlin, ale výrobce doporučuje i jejich vzájemnou kombinaci pro dosažení vyrovnaného NPK. Pro fialky stačí rozmíchat v litru vody 0,5 ml od každého hnojiva a vzniklou směsí zalévat jednou týdně, nebo i v malinko větším intervalu.

Volitelné doplňky, enzymy a stimulátory

Kromě samotného hnojiva můžete fialkám dopřát i různá aditiva. Nejsou nezbytně nutná, ale rostlinám pomáhají se zakořeněním, rozkladem odpadních látek či zvládáním stresu.

Jedním z nich je kořenový stimulátor Shogun Katana Roots, který stimuluje tvorbu a masivní větvení kořenů. Čím bohatší kořenový bal se utvoří, tím lépe může fialka absorbovat živiny a tím rychleji pak narůstá její nadzemní listová hmota. Shogun Katana Roots lze aplikovat nejen při zakořeňování řízků a odnoží (5 ml na litr vody), ale ve snížené dávce (0,2 ml na litr vody) i během celé růstové fáze sazenic. Při zakořeňování listů nepozoruji, že by se kořínky utvářely rychleji než v čisté vodě, avšak u sazenic je rozdíl v růstu a prodlužování kořenů skutečně viditelný.

Oslabené fialky lze přihnojovat revitalizačním přípravkem z mořských řas BioBizz Alg-A-Mic. Produkt jsem pokusně otestovala na maminčiných fialkách, které měly to nejlepší za sebou. Již tři týdny po přesazení a přihnojení byly maminčiny rostliny větší a zdravější než moje sazenice. BioBizz Alg-A-Mic obsahuje nízkou úroveň NPK, takže riziko přehnojení fialek je minimální. Jako podpůrný produkt ho lze používat dlouhodobě, a dokonce i v kombinaci s jinými hnojivy. Obvykle se dávkuje 0,5-1 ml na litr vody, při společné aplikaci se základní dvojicí hnojiv BioBizz snižuji poměr na 0,3 ml na litr vody. Přípravek je bezpečný i jako hnojivo na list v dávce 0,5 ml.

Pokud jste se rozhodli používat některé z organických či organo-minerálních hnojiv, pak je velmi důležité vybudovat živý substrát plný prospěšných mikroorganismů. Bez nich nebude mít fialka plnohodnotný přístup k živinám a veškeré hnojení se mine účinkem. Substrát lze jednou za čas obohatit mykhorizou (například Symbivit) a velmi užitečné je přidávat do každé zálivky enzymy, např. BN-Zym nebo Shogun ZenZym. Perfektně pročistí kořenovou zónu a rozloží odumřelé zbytky na vstřebatelné živiny, takže substrát zůstává déle čistý. Já používám BN-Zym v poměru 0,3 ml na litr vody. Mykhorizu i enzymy lze aplikovat současně s hnojivem.

Pokud zaléváte velmi měkkou dešťovou nebo kohoutkovou vodou (případně vodou z reverzní osmózy), která má nízký obsah vápníku a hořčíku, měli byste přikoupit doplněk CalMag. Nedostatek vápníku a hořčíku může způsobit velké růstové poruchy, přestože se všude tvrdí, jak fialky měkkou vodu milují! Já používám CalMag značky BioBizz (když už mám od nich i hnojiva), a to v poměru 0,2-0,3 ml na litr vody. CalMag se zpravidla aplikuje při každé zálivce. 

Zmíněné produkty pocházejí od renomovaných výrobců a s výjimkou Symbivitu se prodávají pouze v growshopech. V běžných zahradnictvích je nehledejte. Na trhu existuje celá řada užitečných doplňků, ale jelikož africké fialky nepěstujeme pro sklizeň a maximalní výnosy, není potřeba zbytečně utrácet za další produkty.

Moje schéma hnojení

Uvedený výčet hnojiv a doplňků působí možná komplikovaně, proto se pokusím shrnout informace do jednoduché tabulky. Plán je jen orientační, na 100 % ho nedodržuji. Občas některé produkty zaměním, vynechám, nebo upravím jejich dávkování. Záleží, jak se fialkám daří, jaké jsou pěstební podmínky atd.

Malá miminka oddělená od listů

1. týden – Katana Roots (4 ml / litr)
2. týden – Katana Roots (4 ml / litr)
3. týden – Katana Roots (1 ml / litr)
4. týden – Katana Roots (0,2 ml / litr) + Shogun Start (0,5 ml / litr)
5. týden – Katana Roots (0,2 ml / litr) + BioBizz Alg-A-Mic (0,5 ml / litr)
6. týden – pouze čistá odstátá voda
7. týden – Katana Roots (0,2 ml / litr) + BN-Zym (0,2 ml / litr) + Shogun Start (0,5 ml / litr)
8. týden – Katana Roots (0,2 ml / litr) + BN-Zym (0,2 ml / litr) + BioBizz Alg-A-Mic (0,5 ml / litr)

Středně velké a dospělé sazenice

Po dvou měsících jsou malá miminka obvykle natolik velká, že je z původních 5cm květináčků přesazuji do 7cm květináčků. Ke kořenům dávám při sázení špetku Hnojíka a Guanokalongu, jinak první 3 týdny nehnojím, aplikuji pouze Katana Roots (0,2 ml / litr). Od 4. týdne doplňuji jednou týdně CalMag (máme velmi měkkou vodu) a BN-Zym, obojí v dávce 0,3 ml / litr.

4. týden – BioBizz Alg-A-Mic (1 ml / litr)
5. týden – Shogun Start (0,5 ml / litr)
6. týden – pouze čistá odstátá voda

A pak už jen záleží, jak dobře rostliny rostou. Ty slabší zůstávají u střídavé aplikace Shogun Start a BioBizz Alg-A-Mic, ty silnější se zárodky pupenů zvolna přecházejí na plnou výživu. Nadále pokračuje aplikace Katana Roots, BN-Zym a CalMag.

X. týden – BioBizz Fish-Mix (0,3 ml / litr) + BioBizz Bio Bloom (0,3 ml / litr)
Y. týden – Vitality Komplex (10 ml / litr)
Z. týden – pouze čistá odstátá voda
X. týden – BioBizz Fish-Mix (0,5 ml / litr) + BioBizz Bio Bloom (0,5 ml / litr)
Y. týden – Vitality Komplex (10 ml / litr)
Z. týden – pouze čistá odstátá voda

Přejít nahoru