Svět fialek

Květináče pro africké fialky

Africké fialky patří mezi rostliny, které potřebují ke zdárnému růstu a bohatému kvetení spíše menší květináč. V přírodě rostou jen ve slabé vrstvě listového humusu v puklinách skal. Jejich kořenový systém není uzpůsoben pro pobyt ve vysoké vrstvě půdy, proto vám za velký truhlík napěchovaný mokrou zeminou jistě nepoděkují. Pojďme si tedy posvítit na správnou velikost květináčů, porovnat vlastnosti materiálů, z nichž se vyrábějí, i možnost využití okrasných obalů.

Materiál květináče

Květináče pro fialky můžete používat hliněné i plastové. Důležité pouze je, aby měly více odtokových a větracích děr, které zajistí dobrou cirkulaci vzduchu.

Kde koupit malé květináčky?

Květináče všech velikostí vhodných pro africké fialky lze koupit na:

Kakteen.czLoukashop.cz

Hliněné neboli terakotové květináče jsou v posledních letech na ústupu a upřímně řečeno, pro africké fialky nikdy moc vhodné nebyly. Po obvodu hliněných květináčů se často tvoří solné krusty a plísně, které nevypadají hezky a také poškozují řapíky listů. Hliněné květináče rychleji vysychají, což se u fialek může zdát jako výhoda. Avšak rychlé vysychání má za následek častější zalévání a tím i dřívější slehávání zeminy. Hliněné květináče navíc bývají spíše vyšší než širší, což fialkám s mělkým kořenovým balem nesvědčí.

Osobně používám jen plastové květináčky, protože mají mnoho předností. Jsou levné, skladné a lehké, což ocení zejména majitelé velkých sbírek. Z plastového květináče jde rostlina dobře vytáhnout, stačí květináč zmáčknout a kořenový bal se ihned odlepí od stěn. Plastové květináče se lépe vymývají a po několika letech používání vypadají stále velmi pěkně. Také mívají více odtokových děr, substrát lépe dýchá. Kompromisem mezi terakotovým a plastovým květináčem jsou ozdobné keramické květináče opatřené vnitřní glazurou.

Velikost květináče

Běžná představa začátečníků je, že když zasadí fialku do velkého květináče, nebudou ji muset dva roky přesazovat, čímž si ušetří práci a substrát. Jenže fialka není jako tchýnin jazyk, který vydrží bez přesazení mnoho let.

Fialka má jemné vlásečnicové kořínky, které jsou velmi citlivé na váhu zeminy. Než prokoření natolik silně, aby mohla efektivně spotřebovávat vláhu a živiny z celého objemu nádoby, může substrát vlivem zálivky a přirozeného rozkladu hmoty sesednout a ztratit prodyšnost. Rostlina pochopitelně strádá a vás to nakonec donutí přesadit ji dříve, než jste původně zamýšleli.

Fialkám se ve velkých a hlubokých nádobách moc nedaří. Váha substrátu utiskuje jemné kořínky a ve spodní části se dlouho drží voda. To vede k hnilobám listů, zakrslému růstu růžice a zhoršenému příjmu živin.

Velikost květináčů pro dospělé fialky

U dospělých fialek by měla velikost květináče odpovídat asi 1/3 průměru růžice. Záběry z prestižních světových výstav dokládají, že ty nejkrásnější fialky jsou pěstovány v nádobách do maximální velikosti 10 cm.

Standardním odrůdám stačí květináč s horním průměrem 8-9 cm, ty největší odrůdy měřící přes 25 cm můžete zasadit do velikosti 10 cm. Větší květináče jsou naprosto zbytečné. Zároveň je potřeba zmínit, že africké fialky (s výjimkou převislých kultivarů) pěstujeme ve formě jedné samostatné růžice. Pokud se vám rozrůstají do podoby keře, je pochopitelné, že 9cm květináč jim bude příliš těsný. Řešením ovšem není zvětšovat donekonečna velikost květináče, nýbrž trsy rozdělit a zasadit do samostatných menších nádob.

Polominiatury, tedy odrůdy o průměru 15-20 cm, pěstujeme v květináčích o průměru 7 cm. Miniatury, kultivary menší než 15 cm, sázíme do květináčů o průměru 6-7 cm, u nich se na pravidlo jedné třetiny až tak nehledí – i dospělou miniaturu s průměrem růžice 8 cm můžete pěstovat v 6-7cm květináčku. Květináčky menší než 5 cm se prodávají jen zřídka a substrát v nich navíc extrémně rychle vysychá, takže pro běžné metody zalévání jsou nevhodné.

Velikost květináčů pro mladé sazeničky

Miminka sázím do květináčů s průměrem 5 až 6 cm. Odrostlé sazenice lze po dvou měsících přesadit z 5cm do 7cm, případně do 8cm květináčů. Větší velikosti už nejsou pro malé sazeničky vhodné.

Velikost květináče postupně přizpůsobujte velikosti rostliny. To platí zejména pro standardy. Přestože daná odrůda bude v dospělosti měřit 25 cm, nesázejte malé miminko čerstvě oddělené od listu rovnou do 8cm květináče. Mladé sazeničky dříve nakvétají, když mají těsno u kořenů.

Ozdobné obaly

A co ozdobné obaly? Při zálivce spodem jsou pochopitelně nepraktické, ale pokud zaléváte shora pod listy, není důvod, abyste se obalů zřekli.

Průměr obalu zvolte tak, aby mezi obalem a květináčem zůstala alespoň centimetrová mezera, která zajistí přívod vzduchu k drenážním otvorům květináče. Výška obalu není až tak podstatná. Do vyšších obalů můžete vložit například pizza stojánek, odstřižené dno z kelímku od jogurtu nebo hrubší keramzit.

Příliš utopený květináč v ozdobném obalu může nadělat paseku. Rostlinka hůře dýchá a při vydatnější zálivce stojí bez povšimnutí ve vodě.

Umístěním květináče na libovolný podstavec zajistíte lepší cirkulaci vzduchu a při zalévání steče přebytečná voda pod květináč – fialka nestojí ve vodě.

Přejít nahoru