Svět fialek

Množení fialek odnožemi

Některé africké fialky vytvářejí po stranách hlavní koruny malé dceřiné rostlinky, kterým se říká odnože, anglicky suckers. Většinou mají shodné vlastnosti jako mateřská rostlina, proto je tento způsob ideální zejména pro množení chimér, které nelze množit listovými řízky. Pokud fialka ochotně odnožuje, máte skvělou příležitost vypěstovat si rychle novou rostlinku. Stačí jen ve vhodný okamžik oddělit odnož od mateřské rostliny a zasadit ji do samostatného květináčku s výsevním substrátem.

Jak oddělit odnože?

Odnože vyrůstají mezi jednotlivými řadami listů v místě jejich napojení na krček. Jinak řečeno tam, kde obvykle vyrůstají květní stvoly, můžete čas od času najít místo květního pupenu nové miminko. Přítomnost odnoží mohou naznačovat přizvednuté listy nebo mírné naklonění rostliny na stranu.

Odnože je vhodné oddělovat v době, kdy ještě nejsou příliš velké. Ideálně, když mají 4 až 6 lístků. V tomto okamžiku lze ještě bezpečně poznat, které lístky patří odnoži a které mateřské rostlině. Když to neuděláte, vyrostou z nich nové velké rostliny, které se budou tlačit v květináči.

Úzký nožík zasuňte mezi odnož a krček fialky a mírným tlakem do strany odnož vylomte. Pokud odnož vyrůstá nad listem ve spodní řadě, můžete tento list odstranit, aby se vám uvolnil prostor pro manipulaci.

Malá odnož nemívá vlastní kořínky, ale to nevadí. Rostlinku nechte zakořenit ve vlhkém perlitu nebo ji zasaďte přímo do výsevního substrátu a vložte do pařeniště. Během 14 dnů začne pouštět kořínky a osamostatní se.

Tato fialka rostla „na divoko“ a utvořila nespočet odnoží. Nyní dá velkou práci všechny odnože bezpečně oddělit.

Proč je důležité pravidelně odstraňovat odnože?

Většina hobby pěstitelů odnože nevypichuje. Buďto z neznalosti, anebo záměrně, protože se jim líbí keřovitý vzrůst fialky a zdá se jim, že celý květináč bohatěji kvete. Částečně to může být pravda, poněvadž odnože utvářejí svá vlastní poupata a chovají se jako samostatné rostliny. Když se urodí tři odnože, je to podobné, jako byste sesadili dohromady tři fialky. Zpočátku to možná vypadá hezky, ale po delší době přicházejí problémy. Rostliny se tísní v květináči, bojují o světlo, prostor a živiny. Růst mateřské rostliny i jejích odnoží se zpomaluje, květů se rodí čím dál méně. Husté olistění podporuje rozvoj houbových chorob a škůdcům poskytuje nerušený úkryt před vaším zrakem. Zejména roztočík jahodníkový, nejúpornější škůdce fialek, si libuje v tmavém a vlhkém prostředí. Pokud se nejedná o převislý kultivar nebo botanický druh, je rozumnější pěstovat v květináči pouze jednu samostatnou růžici. 

Přejít nahoru