Svět fialek

Mšice

Mšice (Aphis, v angličtině Aphid), jsou skupina hmyzu druhově velmi bohatá a většině zahrádkářů dobře známá. Jen ve střední Evropě žije okolo 850 druhů. Na afrických fialkách se vyskytují v létě poměrně často, ale pokud své rostliny pravidelně prohlížíte a okamžitě zasáhnete, nenapáchají velké škody. 

Popis škůdce

Mšice jsou drobný hmyz zbarvený podle druhu žlutě, zeleně nebo černě. Nejčastěji je najdete na spodní straně listů a na řapících, ale nepohrdnou ani květy. Neobyčejně rychle se rozmnožují, samice rodí až 100 larev, které během několika dnů dospívají. Na vrchní straně listů pak můžete pozorovat charakteristické bílé svlečky dospělých jedinců.

Podobně jako jejich příbuzní červci škodí mšice sáním rostlinných šťáv. Současně vypouštějí do rostlinných pletiv toxické sliny, které zvyšují rozsah škod. Z vysáté mízy využívají hlavně bílkoviny, zatímco přebytečné cukry vylučují ve formě medovice. Ta vytváří na rostlinách lepkavý povlak, který je pak živnou půdou pro různé houbové choroby. Přenášejí také virová onemocnění rostlin. Listy jsou znetvořené, zkadeřené, fialka neprospívá a chřadne. 

První pomoc

Nemáte-li doma žádný insekticid, můžete jako první pomoc postříkat listy vodou s kapkou mýdla a následně opláchnout rostlinu slabým proudem vlažné vody. Z insekticidů lze doporučit kontaktní přípravek Neudosan, který spolehlivě zahubí jak dospělé mšice, tak i vajíčka. Není to však systémový postřik, takže musíte být při aplikaci opravdu pečliví a ošetření po týdnu ještě jednou zopakovat. Chemických postřiků se systémovým (dlouhodobým) účinkem je celá řada, účinné jsou např. Substral Careo nebo Sanium System

Přejít nahoru