Nachlazení a sluneční úpal
Africké fialky pěstujeme celoročně jako pokojové rostliny. Optimálního růstu a vybarvení dosahuje většina kultivarů při pokojových teplotách v rozmezí 20-24 °C. Nejsou vhodnými adepty na přezimování v chladných zimních zahradách a zrovna tak není vhodné jejich letnění na balkoně či zahradě. Pokud byste je chtěli letnit, tak pouze ve stínu mimo dosah slunečních paprsků. Vzhledem k riziku nákazy škůdci však ani tuto možnost nedoporučuji.
Studený průvan a zálivka
Jestliže pěstujete fialky na okenních parapetech, dávejte si pozor na otevřené ventilačky, jimiž proudí na fialky studený vzduch. Při mírném nachlazení v jarním nebo podzimním období lze především na spodních listech pozorovat typickou kresbu – béžové paprsky a křivky. Stejnou kresbu na listech můžete pozorovat i při zalévání studenou vodou. Často si pěstitelé napustí vodu do PET lahve s tím, že ji nechají odstát v chodbě domu, a neuvědomí si, že na chodbě může být mnohem nižší teplota, než v jaké se nacházejí rostliny. Drobné skvrny jsou jen estetickou vadou, rostlinu neohrožují. V zimním období však může mrazivý vzduch proudící přes ventilaci způsobit ošklivé popáleniny. Listy jsou skvrnitě hnědé, mokvají a odumírají.
Skvrny z nachlazení se nejčastěji objevují v jarních měsících, kdy nás první sluneční paprsky lákají k otevírání oken a neuvědomujeme si, že je venku ještě zima. Mnoho pěstitelů se mylně domnívá, že skvrny způsobuje popálení od slunce. Fialka spálená sluncem má však jiný typ poškození. Prosincové ani březnové sluníčko fialkám opravdu neublíží.
Dlouhodobé působení chladu
Smrtelně nebezpečné mohou být pro fialky trvale nízké teploty. Při teplotách okolo 15 °C se zpomaluje růst, ale při optimálních světelných podmínkách rostlina nadále přežívá a kvete. Ponecháte-li fialku delší dobu v místnosti s teplotami pod 13 °C, listy změknou, zhadrovatí, na rubové straně se objeví průsvitné až mokvavé skvrny, listy opadávají. Při kritické hranici 10 °C rostliny pozvolna hynou. Tyto příznaky se často projevují až po několika dnech. Zpočátku tedy můžete mít pocit, že se vaše rostlina dokáže s nízkými teplotami vyrovnat, a promarníte čas na záchranu. A co dělat v případech, kdy nelze udržet teplotu v místnosti nad 15°C? Umístěte fialky co nejvýše nad podlahou. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem může činit i 2 °C, které mohou rozhodnout o životě a smrti. Malé rostlinky umístěte do pařenišť, v nichž je také o něco tepleji než volně na polici. Zemina musí být vzdušná a vylehčená perlitem, který zároveň slouží jako izolant. V žádném případě rostliny nehnojte, protože při nízkých teplotách nejsou schopny dostatečně vstřebávat živiny a došlo by k jejich přehnojení.
Sluneční úpal
Ke slunečnímu úpalu dochází obvykle jen v letních měsících, tedy od června do září. Postiženy bývají fialky pěstované na jižním nebo západním parapetu bez přistínění žaluziemi. Při slabším popálení se objevují vyšisovaná místa, jako byste listy přejeli smirkovým papírem. Následně se přidávají suché hnědé skvrny okrouhlého tvaru, okraje skvrn mohou přecházet do tmavohnědé barvy s náznakem „plísně“. Rostlina se proti slunci brání uzavřením růžice, listy se napřimují do svislé polohy. Na květech se mohou objevit průsvitné skvrny s hnědým lemováním.