Posílání listů a sazenic poštou
Listy i mladé rostlinky afrických fialek je možné posílat poštou. Vhodná doba pro zaslání je v rozmezí dubna až října, kdy se denní teploty drží nad 10 °C a v noci nemrze. Při nižších teplotách riskujeme nachlazení rostlin, které se může projevit až s týdenním zpožděním. Opatrní bychom měli být i v létě při teplotách nad 30 °C, kdy se fialky mohou v balíku uvařit.
Balení listů
Listy odebírejte z rostliny nejdříve den před odesláním balíčku, aby vydržely co nejdéle čerstvé. Mateřská fialka by měla být zalitá, její listy musí být pevné a zdravé. Pokud nejsou řapíky příliš dlouhé, nijak je nezkracujte, délku si upraví budoucí majitel podle svého uvážení. Konce řapíků nechte volně dýchat, nebalte je do mokrého ubrousku, jinak se listy po několika dnech zapaří a začnou uhnívat. Listy vložte do zipových sáčků a zcela je uzavřete. Pokud do jednoho sáčku vkládáte více listů, neoddělujte je od sebe papírovým ubrouskem, neboť vytahuje z listů vlhkost a ty pak měknou. Když jsem posílala listy do Kanady a Austrálie, trvalo jejich doručení přesně měsíc a v obou případech se podařilo vypěstovat mladé rostliny.
Sáčky označte jmény fialek a naskládejte je do krabice vystlané měkkou bublinkovou fólií. Zásadně byste neměli posílat listy jen volně vložené do obálky – buď přijdou slisované, nebo polámané. Pokud byly z fialky odebrány kvalitní listy, vydrží v sáčcích více než týden.
Balení sazenic
Kromě čerstvých listů lze zasílat i sazenice. Vždy se lépe balí mladé rostlinky s pružnými řapíky než dospělé fialky, jejichž listy jsou křehké a lámavé. Doporučuji fialky před cestou nezalévat. Snížíte tím nejen riziko nachlazení a hniloby, ale i polámání listů. Do krabice vkládejte rostliny natěsno a mezery vyplňujte zmačkanými novinami či jinou měkkou výplní. V krabici nesmí zůstat volné místo, jinak v ní budou fialky lítat a poškodí se.