Roztočík
Roztočík patří mezi nejúpornější škůdce afrických fialek. Alespoň jednou za život se s ním setká každý pěstitel a pokud včas nezahájíte léčbu, zůstanou vám jen oči pro pláč. Na fialkách nejčastěji škodí roztočík široký (Polyphagotarsonemus latus, broad mite), roztočík bramboříkový (Phytonemus pallidus, cyclamen mite) a jeho poddruh roztočík jahodníkový (Phytonemus pallidus subsp. fragariae, strawberry mite).
Popis škůdce
Roztočík široký je významným škůdcem mnoha okrasných i užitkových rostlin, zde hoduje na listu chilli papričky.
© Red Dragon.
Roztočík je mikroskopický tvoreček dorůstající maximální délky 0,25 mm, není tedy viditelný pouhým okem. Roztočík bramboříkový je poloprůsvitný, růžovo-oranžový a lesklý. Vajíčka jsou hladká a eliptická. Samičky mohou žít až jeden měsíc a mohou se rozmnožovat bez páření. Kladou 1 až 3 vajíčka denně po dobu 2 až 3 týdnů. Nejlépe se rozmnožují při teplotách v rozmezí 15 až 22 °C a vývoj od vajíčka po dospělce trvá 7 až 21 dní. Roztočík široký je poloprůsvitný, zelenkavý a lesklý. Vajíčka jsou průsvitná, eliptická a pokrytá bělavými hrbolky. Samičky kladou průměrně 5 vajíček denně na spodní stranu listů po dobu 1 až 2 týdnů. Nejlépe se rozmnožují při teplotách mezi 21 až 28 °C a vývoj od vajíčka po dospělce může být dokončen za 5 až 10 dní.
Roztoče si můžete zavléct do sbírky nákupem napadených rostlin, zeleniny či ovoce. Jeho hostiteli jsou například citrusové plody, jablka, jahody, hrozny, okurky, brambory, fazole, rajčata, azalky, chryzantémy, sedmikrásky, begonie, bramboříky a podobně. Přinést si ho můžete z přírody na oblečení, na rukou. Roztočík je příliš mrňavý, aby putoval sám na delší vzdálenost, a tak využívá k cestování i těla jiného hmyzu. Zabránit nákaze může být velmi obtížné a rozhodně si nemusíte vyčítat, že jste něco zanedbali.
Jak odhalit roztoče?
Roztočík se zdržuje především na nejmladších listech hluboko v koruně fialky a na řapících. Za denního světla ho spatříte jen zřídka, vyhledává tmu. Proto je ideální prozkoumávat listy až po setmění. Kapesní mikroskop musíte vsunout hluboko do koruny, nikoliv však shora, ale zespodu pod listy. Zaměřte se na blízké okolí krčku, prohlížejte spodní strany řapíků. Mikroskop musí být vybaven LED světýlkem. Nejlepší je odlomit náhodný spodní list, bez velkého chvění si ho položit na dlaň a pečlivě prohlédnout řapík. Roztočík jahodníkový jde rozeznat celkem snadno, má nahnědlou barvu. Potíže mohou nastat u roztočíka bramboříkového a širokého, kteří jsou velmi světlí a často splynou s listem. Prohlížejte list z více úhlů a když budete mít štěstí (teda spíše smůlu), zalesknou se jejich mikroskopická tělíčka v odrazu světla. Když nic nenajdete na jednom listu, vyberte další list z druhé strany růžice. Postup zopakujte alespoň na 3 a 4 listech.
Nelekněte se, na listech a na povrchu substrátu můžete spatřit spoustu jiných neškodných živočichů, třeba chvostoskoky nebo půdní a dravé roztoče. Ti jsou však o něco větší než roztočíci, jsou sklovitě bílí, velmi rychlí a mají dlouhé přední nožky připomínající tykadla.
Projevy nákazy
Roztočík vysává z listů šťávu a zároveň do nich vylučuje toxiny. Prvním signálem je svinování podélných okrajů listů směrem dolů, takže listy získávají protáhlý, nepřirozený tvar pro danou odrůdu. Druhým signálem, který se objevuje téměř souběžně, je pozvolné zmenšování mladých korunních listů a květů. Tuto první fázi nákazy bohužel většina pěstitelů přehlédne, podobné příznaky se totiž projevují také v souvislosti s nízkým pH substrátu, poruchami výživy a jiným stresem, takže spolehlivá diagnóza jen na základě fotografií není v danou chvíli možná. Jedinou jistotu vám dá prohlídka mikroskopem. I tak ale musíte mít velké zkušenosti.
Že je s fialkou opravdu něco špatně, si většina lidí uvědomí až ve chvíli, kdy koruna viditelně zakrní a utvoří neprostupný shluk tvrdých a zároveň křehkých listů se stopami po sání. Dobrá zpráva je, že v tomto stádiu se roztočík na rostlině již pravděpodobně nevyskytuje, není pro něj zajímavá. Ta špatná je, že se mezitím stihl přesunout na sousední rostliny a bez vašeho vědomí škodí dál na zdánlivě zdravých rostlinách.
První pomoc
Postup léčby se bude lišit podle toho, jak moc vám na vaší sbírce záleží. Pokud se jedná o menší kolekci fialek, u kterých víte, že je snadno nahradíte, bude určitě nejrozumnější a nejlevnější všechny sazenice zlikvidovat a začít s pěstováním znovu. Máte-li ve sbírce vzácnější fialky, třeba chiméry, o jejichž záchranu se chcete pokusit stůj co stůj, bude potřeba důkladně ošetřit všechny fialky, i ty zdánlivě zdravé.
K hubení roztočů se používají přípravky s akaricidním účinkem. Přestože roztoči sají z rostlin šťávu, nezničí je jakýkoliv insekticid určený k hubení savého hmyzu. Na roztoče působí účinné látky abamectin, fenpyroximát, spiromesifen, tebufenpyrad, pyridaben, milbemectin a další. Míra účinnosti přípravku ovšem závisí na druhu roztoče. Např. abamectin a tebufenpyrad dobře hubí roztočíka jahodníkového, ale proti bramboříkovému účinnost klesá. Pokud nevíte přesně, který druh roztoče vám ničí fialky, je použití jakéhokoliv postřiku sázkou do loterie. V každém případě je zbytečné stříkat rostliny insekticidy typu Mospilan, Careo, Sanium System nebo Karate, které na roztočíka prokazatelně neúčinkují. Bohužel nepůsobí ani Nissorun, ačkoli se jedná o akaricid s dobrým účinkem proti jinému roztoči – svilušce.
Donedávna bylo u nás možné koupit pouze jeden přípravek v maloobchodním balení, u kterého byla deklarována účinnost na roztočíka jahodníkového, a tím byl Vertimec s účinnou látkou abamectin. Bohužel v polovině roku 2023 byl prodej Vertimecu z legislativních důvodů ukončen a dosud za něj nebyla vydána náhrada. Čím tedy nakažené fialky ošetřit? Za zmínku určitě stojí Neudosan, jehož účinnou látkou jsou draselné soli přírodních mastných kyselin. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že při dodržení konkrétních postupů se jeho účinnost blíží ke 100 %.
Nejspolehlivějším řešením je odříznout celý kořenový bal jako při omlazování a současně odříznout vrchol růžice jako při množení chimér. Roztočík se nemá kam ukrýt před světlem, přestává vysávat z rostlin šťávu a klást vajíčka. Na fialce ponechte jen 4 až 6 starších listů, jejichž řapíky se nebudou vzájemně překrývat a při pohledu shora utvoří pomyslnou hvězdici. Takto upravené torzo fialky ponořte na dvě minuty do Neudosanu a poté jej opláchněte čistou vodou, aby na listech nezůstaly zbytky mýdlového povlaku. Koupel po 7-10 dnech zopakujte. Mezitím zakořeňujte torza fialek ve skleničce s vodou. Do měsíce začnou na vrcholu koruny rašit nové odnože. Ty později oddělíte a pěstujete jako samostatné rostlinky.
U ostatních rostlin, které nebyly s těmi nejvíce napadenými v přímém kontaktu, nemusí být nezbytně nutné odřezávat i korunu. Pokud jsou středové listy vzdušné, prostupné, bez viditelné nákazy, odřízněte pouze kořenový bal a odlámejte větší množství spodních listů, aby se růžice provzdušnila. Fialku ponořte na 1-2 minuty do Neudosanu a jemně s ní pohybujte, aby se postřik dostal do všech zákoutí a mezi překrývající se listy. Po vytažení nechte rostlinu oschnout a poté ji vložte do sklenice s vodou k zakořenění. Stejně postupujte i s listovými řízky. Po týdnu koupel zopakujte. Pokud kontrola kapesním mikroskopem (30x zvětšení) neodhalí škůdce, máte pro tuto chvíli vyhráno. Bohužel ne navždy, protože hned zítra může celé martyrium začít znovu…
Moje bitva s roztočíkem
Od známé jsem před lety dostala fialku, která zanedlouho začala vykazovat drobné poruchy v růstu. Laik by si změny nevšiml, ale já své rostliny dobře znám, a tak jsem fialku dala pro jistotu do izolace. Sousední rostliny se zdály být v naprostém pořádku. V té době jiná moje známá v Německu, mimochodem zkušená pěstitelka se stovkami rostlin ve sbírce, sváděla marný boj s roztočíkem. Vyzkoušela tehdy všechny možné postřiky, horké lázně a homeopatii, ale nic nepomáhalo. Nákaza se v pravidelných cyklech, po zdánlivém vyléčení rostlin, vracela. Sledovala jsem její blog a začaly ve mne hlodat pochybnosti – co když je moje rostlina také napadena roztočíkem? Obstarala jsem si kapesní mikroskop a zběžně fialku prohlédla. Až na pár neškodných půdních roztočů, chvostoskoků a smutnic, které lze ostatně spatřit i pouhým okem, jsem žádné stopy po roztočíkovi nenašla. Ulevilo se mi.
Zdravotní stav fialky se nelepšil, a tak jsem o pár týdnů později opět vytáhla mikroskop. Tentokrát jsem byla pečlivější, po nezvaných hostech jsem pátrala dobrých 15 minut, ale na listech jsem opět nic nenašla. Když už jsem to chtěla s pocitem úlevy vzdát, padl můj zrak na miniaturní rezavé soudečky, které se líně pohybovaly na spodní straně řapíků a v blízkosti krčku. Do té doby jsem myslela, že roztočíka musím hledat pouze na spodní straně listů nebo v srdíčku, jak praví „odborná“ literatura. Díky tomuto zjištění jsem pozměnila taktiku při hledání nepřítele a začala prohlížet řapíky i na ostatních rostlinách, které přišly s nakaženou do styku. Bohužel jsem nacházela další napadené rostliny. Nemohla jsem tomu uvěřit, protože moje fialky byly v luxusním stavu, na první pohled nevykazovaly jediný příznak nákazy.
Po prvotním šoku a zvažování, co si s nákazou počít, jsem se rozhodla vyhlásit nepříteli válku. Žádný pěstitel se nechce vzdát bez boje, každý věří, že právě on roztočíka porazí. A protože moje rostliny byly teprve v počátečním stadiu nemoci, neměla jsem důvod pochybovat o úspěchu. Navzdory všem radám, abych celou sbírku zlikvidovala, jsem namíchala Vertimec, odnesla všechny rostliny do vany a ze všech stran je důkladně postříkala. Tento proces jsem zopakovala v týdenních intervalech ještě dvakrát a poté jsem všechny rostliny přesadila. Brzy začaly krásně růst. Jaké bylo moje překvapení, když jsem o několik týdnů později našla při kontrole mikroskopem nové jedince! Tento nezdar mi přinesl první ponaučení: pouhé postříkání rostlin se míjí účinkem, protože roztočík zaleze hluboko mezi listy, kam se postřik nedostane, a tak vždy nějaký jedinec přežije.
Zahájila jsem druhý útok. Z Německa jsem si nechala za drahé peníze poslat Forbid, který měl údajně zlikvidovat i vajíčka a patřil mezi špičku na trhu. Fialkám jsem odřezala kořeny, abych je mohla v postřiku vykoupat a neznečistila listy vyplaveným substrátem. Forbid jsem namíchala silnější, než bylo uvedeno v návodu a rostliny v něm několik minut máčela. O týden později jsem provedla druhou koupel ve Vertimecu a v třetím týdnu jsem léčbu zakončila Forbidem. Zběžná prohlídka mikroskopem žádné škůdce neodhalila a tak jsem radostně sázela rostliny do čerstvého substrátu. Několik měsíců byl klid. Klid před bouří.
Při jedné z namátkových kontrol jsem toho neřáda objevila znovu. Byla zrovna zima, z přírody jsem ho tedy přinést nemohla. To znamenalo jediné: ani trojí máčení v akaricidu nezabralo a některé vajíčko asi přežilo v husté koruně. Rezignovala jsem na nákup další chemie, do které jsem zbytečně investovala přes tisíc korun, a rozhodla se vyzkoušet teplou lázeň. Podle několika laboratorních testů hyne roztočík při teplotě vody mezi 43-53 °C. Do vany jsem tedy napustila vodu o teplotě 48 °C (v domnění, že co snesou listy jahodníku při testech, musí snést i africká fialka), ponořila jsem do ní postupně všechny rostliny a nechala je v předepsaném čase máčet. Roztočíka jsem se nezbavila, zato spousty rostlin ano. Jednoduše se uvařily. V této fázi, necelý rok od objevení nákazy, jsem se konečně odhodlala k tomu, co jsem měla udělat na začátku: vyházela jsem všechny fialky kromě vzácných chimér a botanických druhů, které bych později těžko sháněla. Většina rostlin byla stejně po všech těch procedurách zdevastovaná a mně už docházely síly.
Zbylé fialky se po čase zmátořily a začaly pěkně růst. Pravidelně jsem je kontrolovala mikroskopem a zdály se být v pořádku. Až jednou… co vám budu povídat, byl tam zase! Nekonala se žádná invaze, na rostlinách nebylo jako obvykle nic znát, ale i dva tři přeživší kousky mohly v budoucnu ohrozit celou moji sbírku. Už ani nevím, kolik dalších koupelí ve Vertimecu, Forbidu a Floramitu jsem vyzkoušela. Vinou chemických postřiků jsem přišla o několik chimér i botanických druhů. Nakonec jsem se v čirém zoufalství rozhodla vyzkoušet přípravek Neudosan, který je sice primárně určen proti mšicím a molicím, ale vykazuje také dobrý akaricidní účinek proti sviluškám. Ohledně působení na roztočíka jahodníkového jsem se nedočetla nic, ale v daném okamžiku mi to bylo jedno, nebylo co ztratit. Neudosan je kontaktní přípravek, proto jsem přistoupila k drastickému zeštíhlení rostlin. Odřezala jsem veškeré kořeny i srdíčka a odlámala přebytečné listy, aby se roztoč neměl kam schovat. Torza tvořená sotva pěti listy jsem pak v týdenních intervalech máčela v misce s roztokem. Vyštípnutá srdíčka postupně obrazila novými odnožemi, které jsem později oddělila, ještě jednou namočila do Neudosanu a dále pěstovala jako samostatné rostliny. Torza původních fialek jsem po „odplození“ vyhodila. Neudosan zabral na výbornou, žádná z kontrolních prohlídek již nové roztoče neodhalila. Ještě rok jsem preventivně ošetřovala fialky přípravkem NeemAzal, který působí jako antikoncepce a snižuje u škůdců chuť k jídlu. Dohled nad zdravím rostlin mají také draví roztoči.
Co říci na závěr? Snad jen to, abyste nepodcenili nepřítele, byli důslední a nebáli se radikálního zásahu. Znám spoustu pěstitelů, kteří tvrdí, že stačily dva postřiky Careem a roztočíka se zbavili, ale po všech svých zkušenostech si myslím, že jde jen o falešný pocit. Nemá-li roztočík ideální podmínky ke svému životu (vlhko a přítmí), může na rostlinách přežívat zcela nepozorovaně po mnoho let. Zkušenost je ovšem nepřenosná a každý pěstitel se musí rozhodnout sám, jak bude postupovat.
Použitá a doporučená literatura
- https://www.iriisphytoprotection.qc.ca/Fiche/Insecte?imageId=3512
- https://www.youtube.com/watch?v=NFAOpecX0oc
- https://www.pubs.ext.vt.edu/content/dam/pubs_ext_vt_edu/ENTO/ento-587/ENTO-587.pdf
- https://nurseryproductionfms.com.au/wp-content/uploads/download-manager-files/Broad-mites-factshee-FINAL-HighRes.pdf
- https://entnemdept.ufl.edu/creatures/orn/broad_mite.htm
- https://entnemdept.ufl.edu/creatures/orn/cyclamen_mite.htm
- Cloyd, R. 2010. Broad Mite and Cyclamen Mite. Kansas State University Agricultural Experiment Station and Cooperative Extension Service Fact sheet
MF-2938. https://www.bookstore.ksre.ksu.edu/pubs/MF2938.pdf