Substrát pro africké fialky
Každý jistě ví, že orchideje prospívají v kůrovém substrátu, zatímco kaktusům vyhovuje zemina s vysokým podílem písku. Také africké fialky mají určité požadavky na kvalitu substrátu. Důležitá je především jeho vzdušnost a schopnost udržovat rovnoměrnou vlhkost. Můžeme používat jak zemní substráty, tak hydroponická média. Protože je druhá varianta náročnější na zajištění optimálního přísunu živin, budu se věnovat jen pěstování v zemině, které je pro většinu hobby pěstitelů fialek intuitivní a nejpřirozenější.
Na krtinec ze zahrádky raději zapomeňte
V minulosti si pěstitelé připravovali směs z listovky, drnovky, písku a dřevěného uhlí. Ačkoliv se jedná o přirozenou směs pro mnoho druhů rostlin, pro pěstování fialek se nehodí. Může obsahovat semena plevelů, hmyzí škůdce a zárodky houbových chorob. Zásadní ovšem je, že v přírodě rostou fialky převážně jen na mechem porostlých skalních útesech, takže jejich kořenový systém není uzpůsoben pro pobyt v zahradní půdě. Nejjednodušším řešením je tedy vypravit se do květinářství a koupit balený substrát, který je připraven pro snadné a bezpečné pěstování pokojových rostlin.
Základní složky substrátů
Ať už si koupíte substrát pro pokojové rostliny, balkonové květiny nebo pro výsev, je velmi pravděpodobné, že jeho hlavní složkou bude rašelina.

Těžba rašeliny představuje velký ekologický zásah do krajiny. © Wälz (Pixabay).
Pro výrobu pěstebních substrátů se používá zejména vrchovištní rašelina, která se utváří ve vyšších polohách rozkladem rašeliníku. Těží se nejvíce v pobaltských státech (Litva, Lotyšsko, Estonsko), v severním Německu, Rusku a Bělorusku. V surovém stavu má kyselé pH a je chudá na živiny. Podle stupně rozložení se dělí na světlou a černou. Světlá rašelina pochází z horních vrstev rašeliniště a vyznačuje se nízkým stupněm rozložení. Mívá hrubší vlákna a výbornou nasákavost, čímž se prodlužuje interval mezi zaléváním. Černá rašelina pochází ze spodních vrstev, je starší, dobře rozložená a mírně výživnější. Má jemnou strukturu, neobsahuje hrubá vlákna a rychleji vysychá. Brzy slehává a při vydatnější zálivce se rozbahňuje.
Pěstební substráty se zpravidla míchají z obou druhů rašelin, světlé i černé, čímž se dosahuje různé struktury pro potřeby rozličných druhů rostlin. Některé výrobky se mísí ještě s kůrovým humusem a zeleným kompostem pro podporu biologické aktivity, dále třeba s jílem, pískem, kokosovou drtí, perlitem, bentonitem či zeolitem.
Přirozeně nízké pH rašeliny se při výrobě dorovnává dolomitickým vápencem, a protože rašelina neobsahuje téměř žádné živiny, přimíchává se do substrátů také hnojivo. Některé substráty jsou označeny jako propařované, tedy bez zárodků patogenů. Ovšem substrát je sterilní jen do té doby, dokud neotevřete obal, poté ho kolonizují spory hub a plísní, které se přirozeně vyskytují okolo nás. Sterilitu substrátu narušuje také nevhodné skladování v obchodních centrech, takže i propařený substrát si můžete koupit s muškami.
Substrát šitý na míru africkým fialkám
V České republice se prozatím nedá koupit substrát určený speciálně pro africké fialky. Ale to vůbec nevadí, fialky se běžně sázejí do substrátu pro pokojové nebo kvetoucí rostliny, který můžete promíchat s výsevním substrátem. Vyhněte se produktům označeným prostým názvem rašelina, nebo zahradní rašelina. Zpravidla se jedná o neupravenou přírodní formu, která má nízké pH a pěstují se v ní kyselomilné rostliny.
pH substrátu
Vitalitu rostlin významně ovlivňuje pH substrátu. Azalky, borůvky nebo vřesy potřebují půdu s kyselým pH, zatímco levandulím se daří v zásadité půdě. Optimální pH pro fialky se pohybuje v rozmezí 6-7, což jsou slabě kyselé až neutrální půdy. Pokud se pH výrazně odchyluje (pod 5,5 nebo nad 7,5), fialka strádá. U většiny substrátů pro pokojovky se pohybuje mezi 5,5-7, což je univerzální hodnota pro většinu rostlin včetně fialek.
Míra předhnojení
Celkový obsah živin (koncentraci minerálních solí) udává hodnota EC, neboli elektrická vodivost. Čím více solí substrát obsahuje, tím je hodnota vyšší. Běžné substráty pro pokojovky mívají EC mezi 0,8-1,2 a jsou vhodné pro dospělé fialky. Výsevní substráty jsou méně předhnojené, jejich EC se pohybuje mezi 0,6-0,8 a sázíme do nich malá miminka nebo omlazené fialky bez bohatého kořenového balu. Substráty můžete vzájemně kombinovat.
Substráty z běžných obchodních řetězců
Pokud jde o doporučení dobrého substrátu, tak tady je každá rada drahá. Kvalita substrátů může kolísat v důsledku nevhodného skladování a do hry vstupují také naše pěstební podmínky.
Zlatou střední cestu představuje Substrát pro pokojové rostliny od Forestiny bez supresivního účinku.
Z běžně dostupných substrátů mi nevyhovuje například Agro pro pokojové rostliny. Obsahuje velké kusy kůry, které musím z malých květináčků neustále vybírat, bývá plný smutnic a zdá se mi příliš hutný. Agro vyrábí ještě prémiové substráty Floria, z nichž jsem vyzkoušela Substrát pro zelené rostliny a palmy a byla jsem spokojená, mohu doporučit. Dříve jsem ráda kupovala Supresivní substrát Forestina Profík, a to jak výsevní, tak i pro pokojové rostliny. Časem ale začala být jeho struktura příliš jemná, prachová, a tak jsem od jeho používání upustila. Podobný názor sdílelo více lidí. Lepší strukturu má Substrát pro pokojové rostliny (bez supresivního účinku) od Forestiny, případně Florcom pro pokojové rostliny. Když mi doma pochybí profi substrát, nezdráhám se výše zmíněné značky koupit.
Pěstírnou mi prošla také dražší značka Compo Sana, a to jak Květinový substrát, tak i varianta Pro zelené rostliny a palmy. Struktura použité rašeliny je opravdu nadstandardní, srovnatelná s produkty z growshopů. Jsou ale dost předhnojené, takže je doporučuji jen pro dospělé fialky. Compo Sanu jsem přestala kupovat kvůli ceně (10 litrů stojí 150 Kč, 50 litrů vyjde na 750 Kč, zatímco 50 litrů mé oblíbené BioNovy seženu i za 290 Kč). Z výsevních substrátů mi vyhovuje třeba OBI Bio pěstební substrát pro bylinky nebo lisovaný substrát od Forestiny. Moje hodnocení ale není směrodatné. Sami vyzkoušejte různé produkty a zůstaňte u toho, se kterým si budou vaše fialky nejvíce rozumět.
Nejvíce mým fialkám vyhovuje BioNova Soilmix. Struktura rašeliny je diametrálně odlišná od výrobků, které znáte z běžných květinářství. Je kyprá, šťavnatá, má delší vlákna a po otevření pytle mívá optimální vlhkost. Startovací dávka hnojiva je mírná, substrát používám pro všechny fáze růstu, dokonce i pro výsev. Podobně jsou na tom i další mírně předhnojené směsi jako např. Plagron Lightmix, BioBizz Lightmix či Janeco Lightmix. Rozdíly mezi nimi jsou minimální. Zkusila jsem také Guanokalong Complete Mix s netopýřím trusem. Bez problémů ho můžete používat pro dospělé fialky, ale pro mimina doporučuji ředit výsevním substrátem, je dost silný.
A poněvadž světové zásoby rašeliny nejsou nevyčerpatelné, vyzkoušela jsem rovněž substrát budoucnosti – bez obsahu rašeliny. Jednalo se o značku Terra Aquatica Organic Soil Light Mix obsahující směs kompostu, dřevního vlákna a kokosové drti. Substrát obsahuje hrubší částice, což je nepraktické zejména při sázení mini fialek. Růst fialek byl uspokojivý, ale substrát je těžší než rašelinové směsi a zůstává déle mokrý, proto je potřeba dbát na dobré provzdušnění, volit malé květináče a být opatrný při zalévání. Využít se ale jistě dá.
Aby substrát zůstal co nejdéle čerstvý a nadýchaný, je potřeba přimíchat do něj větší množství provzdušňujících přísad. Někteří výrobci sice přidávají do substrátů perlit, bentonit nebo zeolit, avšak podíl těchto složek bývá pro potřeby afrických fialek naprosto zanedbatelný.
Správně připravený substrát by měl začít prosychat asi 3 dny po zalití. Povrch substrátu má být v té době ještě mírně vlhký, tmavší, ale již ne viditelně mokrý a lesklý. Trvale mokrý substrát vede k hnilobám kořenů a také brzy kysne. Naopak příliš propustný substrát bývá příčinou přesychání kořínků a následného strádání rostlin.
Kokosový substrát
Kokosový substrát, známý také pod názvem cocopress, je přírodní materiál ze skořápek kokosových ořechů. Z lisované kostky získáte cca 9 l hmoty podobné rašelině. Cena začíná na 50 Kč. Levnější výrobky ze zahradních center nemusí být dobře odsolené, raději volte kvalitnější výrobky z growshopu.
Substrát doporučuji před sázením provlhčit. Rostlinky zasazené do předem provlhčené zeminy není potřeba v prvních dnech tolik zalévat, takže substrát zůstává kyprý, čímž se zvyšuje šance na rychlé zakořenění rostlin. Navíc pokud se pokoušíte zalít rostlinu čerstvě zasazenou do suché rašeliny, vyplaví se perlit na povrch a substrát sesedne.
Hrníčková kuchařka
Zaručený recept na nejlepší směs pro fialky bohužel neexistuje. Každý pěstitel si musí vytvořit vlastní mix odpovídající jeho pěstebním podmínkám. Někdy se to nepovede na první pokus a doporučená směs vašim fialkám nesedne. S každou další přípravou ale ladíte množství ingrediencí, až bude jednoho dne dokonalá.
Osvědčená klasika
Základní, levnou a dobře fungující směs pro fialky si můžete vytvořit prostým smícháním substrátu pro pokojové rostliny s perlitem. Tuto osvědčenou klasiku používají fialkáři po celém světě. Vhodný poměr je 3:1, tedy 3 hrnky zeminy na 1 hrnek perlitu. Pro mladé rostlinky můžete část substrátu pro pokojovky nahradit výsevákem.
Já nejraději používám dva recepty uvedené níže, ale klidně můžete použít jakoukoliv jinou značku substrátu. Konkrétní produkty jsem zmínila jen proto, že se mne na to často ptáte 🙂
1. varianta
2 hrnky – substrát BioNova
1 hrnek – Agro pro zelené rostliny
1 hrnek – perlit
2. varianta
2 hrnky – substrát BioNova
1 hrnek – OBI substrát pro bylinky
1 hrnek – perlit
Směs s kokosem a perlitem
Do směsi můžete přidat také trochu kokosové drti. Když vám ujede ruka při zalévání, částečně odsaje přebytečnou vodu. Tyto směsi používám převážně pro mladé rostliny, u kterých počítám s brzkým přesazením a nechci tolik plýtvat cennou rašelinou.
1. varianta
2 hrnky – substrát BioNova
1 hrnek – Agro pro zelené rostliny
1 hrnek – kokosová drť
1,5 hrnku – perlit
2. varianta
2 hrnky – substrát BioNova
1 hrnek – OBI substrát pro bylinky
1 hrnek – kokosová drť
1,5 hrnku – perlit
Směs s perlitem a vermikulitem
Někteří pěstitelé nahrazují perlit vermikulitem, neboť se tolik nevyplavuje na povrch. Oproti perlitu se však snadno rozpadá, proto je vhodné přidat vermikulit až v závěrečné fázi míchání. Množství lze použít stejné jako u perlitu, tedy 3 hrnky zeminy na 1 hrnek vermikulitu. Směs je vhodná zejména pro ty, kdo chtějí udržet substrát déle vlhký (slunné byty, delší nepřítomnost). Vzhledem k vyšší pořizovací ceně vermikulitu a lenosti ho shánět již tento mix nepoužívám.
3 hrnky – substrát pro pokojovky
1/2 hrnku – vermikulit
1/2 hrnku – perlit
Směs s perlitem, rašeliníkem a vermikulitem
Rašeliník používají k vytunění směsi spíše jen zkušení pěstitelé. Jednak se obtížně shání, jednak je dobré pohlídat si pH výsledné směsi, protože rašeliník může být podle druhu značně kyselý. Pokud ho přidáte do substrátu příliš, může se pH odklonit od doporučených hodnot a způsobit růstové potíže fialek. Rašeliník se používá v kombinaci s perlitem i vermikulitem. Tuto směs již také nepoužívám, jsem líná shánět rašeliník a hlídat jeho pH.
- 3 hrnky – substrát pro pokojové rostliny
- 1/2 hrnku – vermikulit
- 1/2 hrnku – perlit
- 1/2 hrnku – nastříhaný mech sfagnum
Pokud to s pěstováním myslíte vážně, vyvarujte se nákupu nejlevnějších substrátů v marketech, kde za 40 Kč v akci získáte 20 litrů suché, prašné a nepoužitelné drti. Nezdráhejte se investovat do prémiové zeminy, peníze se vám vrátí v podobě zdravých rostlin. Nepodceňujte rady ohledně dodatečného vylehčení zeminy. Není potřeba si hrát na pejska a kočičku a sypat do substrátu vše, co vás napadne. Bohatě stačí perlit. Vylehčený substrát vydrží déle čerstvý a můžete si dovolit fialky tu a tam osprchovat, neboť vylehčený substrát rychleji vysychá a snižuje riziko hniloby na minimum. A africké fialky koupání milují, jsou přeci z pralesa!