Svět fialek

Velikosti a růstové formy fialek

Většina kultivarů tvoří přízemní růžici. Snahou pěstitelů je udržovat kulatý tvar růžice s jedním růstovým vrcholem. Nesázíme více rostlin do jednoho květináče, fialky ocení volný prostor, jedině tak mohou naplno rozvinout svůj potenciál a krásu. Kromě odrůd tvořících přízemní růžici existují ještě převislé odrůdy, tzv. trailery, které mají bohatě větvený habitus zděděný od původních druhů saintpaulií.

Fialky tvořící jednu přízemní růžici

Africké fialky tvořící jednu přízemní růžici můžeme podle průměru rozdělit do čtyř kategorií. Kultivary, které znáte z běžných květinářství, patří do kategorie standard a při dobrých pěstebních podmínkách dosahují průměru růžice od 20 do 40 cm. Stále oblíbenější jsou mezi pěstiteli miniatury a polominiatury, dosahující maximální velikosti 20 cm. Obří kultivary, large, jsou spíše ojedinělé a pěstiteli nepříliš vyhledávané. Kategorii stanovuje šlechtitel po dlouhém prověřování vlastností své rostliny a povinně ji udává při registraci kultivaru. Určitě nemůžete kategorii sami odhadovat podle toho, jak vám fialka roste doma. Je-li například váš standard o něco drobnější vlivem pěstebních podmínek, nemůžete ho označit jako miniaturu.

Dělení běžných odrůd podle velikosti

  • Miniatura

    Průměr růžice od 6 do 15 cm

  • Polominiatura

    Průměr růžice od 15 do 20 cm

  • Standard

    Průměr růžice od 20 do 40 cm

  • Large

    Průměr růžice od 40 cm

Kromě oficiálních kategorií existuje ještě jedna neoficiální kategorie, mikrominiatura. Lístky této extrémně malé miniatury měří do délky jen 0,6 – 1,3 cm a průměr celé růžice většinou nepřesahuje 6 cm. Pěstujeme je v květináčích o průměru 4-5 cm. Mezi první a dosud nejznámější zástupce patří Teeny Bopper a Pip Squeak amerického šlechtitele Lyndona Lyona z přelomu 70. a 80. let 20. století.

Historické okénko

Historický vývoj miniaturních kultivarů nebyl dosud řádně objasněn. Mezi přírodními druhy fialek existuje několik druhů malého vzrůstu, které snad mohly v minulosti posloužit jako zdroj genetického materiálu. Nejpravděpodobnějším kandidátem na praotce miniaturních fialek je S. shumensis. Často citovaná S. pusilla předchůdcem dnešních miniatur zcela jistě není, poněvadž se nikdy nenacházela ve volných sbírkách.

Převislé a plazivé fialky, tzv. trailery

Druhým typem růstové formy jsou trailery, které mají svůj původ v přírodních botanických druzích. Rozlišujeme dva typy trailerů. Převislé trailery produkují dlouhé výhonky s velkým množstvím rozetek. Rostou kaskádovitě dolů přes okraje květináče, proto se skvěle hodí do závěsných nádob. Jinou variantou jsou trailery keříčkovité (v angličtině semi-trailer), které mají kratší stonky a vytvářejí kompaktní keříky. Dobře vypadají v mělkých nádobách. Opět platí zásada, že růstový typ (zda se jedná o růžici nebo trailer) určuje šlechtitel na základě znalostí své rostliny. To znamená, že ne každá fialka, která doma vytvoří odnože, může být pěstitelem označena jako trailer.

Dělení trailerů podle velikosti

  • Mikrominiatura

    Délka listu od 6 do 13 mm

  • Miniatura

    Délka listu od 13 do 25 mm

  • Polominiatura

    Délka listu od 25 do 38 mm

  • Standard

    Délka listu od 38 do 50 mm

Trailery dělíme dle velikosti na standardy, polominiatury, miniatury a mikrominiatury. Standardů je poměrně málo, většina kultivarů dosahuje miniaturní a polominiaturní velikosti. Na rozdíl od běžných fialek však neměříme průměr růžice, nýbrž délku listové čepele. Pokud má rostlina vhodné podmínky, může být její celková velikost neomezená.

Historické okénko

Mezi první šlechtitele trailerů patřil Frank Tinari z Pensylvánie, který koncem čtyřicátých let 20. století provedl experimentální křížení mezi kultivarem Sailor Girl a botanickým plazivým druhem S. grotei. Ze stovek semenáčků byl pro budoucí šlechtění vybrán jen jeden kultivar, který byl pojmenován Tinari’s Wild Girl. Měl jednoduché světle modré květy a listy typu girl. Ačkoliv vytvářel boční výhonky, typický bohatě větvený trailer to ještě nebyl. Teprve zpětným křížením Tinari’s Wild Girl se S. grotei byl posílen růstový typ a vznikly převislé kultivary s většími květy a zajímavější škálou barev. 

Pixie Blue šlechtitele Lyndona Lyona.

V roce 1954 registroval Frank Tinari prvních šest trailerů u společnosti AVSA a prezentoval je též ve svém nabídkovém katalogu. Téhož roku je představil na AVSA National Convention v St. Louis a očekával patřičný ohlas návštěvníků. K prezentaci svých výjimečných kultivarů si ale nemohl vybrat horší příležitost. V popředí zájmu se toho dne ocitly fialky s dosud nevídanými plnými růžovými květy, které na výstavě poprvé představil  šlechtitel Lyndon Lyon. Tinariho trailery míjeli návštěvníci bez povšimnutí. Zklamaný Tinari přerušil po výstavě svou práci a vytyčil si jiné cíle. Nakonec to byl právě Lyon, kdo vzbudil u pěstitelů zájem o trailery. Svůj šlechtitelský program zahájil v roce 1966 křížením běžných kultivarů s botanickým druhem S. grotei. Později využíval ke šlechtění miniaturních trailerů také druh S. magungensis var. minima. Mezi jeho nejznámější trailery patří Pixie Blue, registrovaný v roce 1974. V roce 1978 registroval Lyndonův přítel Harold Reinhardt první panašované trailery. Jednalo se o Blue Star Lou a Pink Star Lou.

Přejít nahoru