Zipování
Fasciace, srůstová malformace, nebo lidově zipování. To vše jsou výrazy pro růstovou abnormalitu, v jejímž důsledku se na rostlině utvářejí zdvojené listy, v horším případě zdvojená srdíčka. Příčina zipování není u afrických fialek známa. Pravděpodobně se jedná o genetickou mutaci vyvolanou chemickými postřiky nebo fyziologickým stresem.
Zdvojené listy
Lehčí formou zipování je zdvojení listů, kdy z jednoho řapíku vyrůstají dvě listové čepele. Pěstitelé fialek se s tímto jevem setkávají poměrně často u mladých rostlin. Většinou bývá postižen jeden náhodný list, k vážným poruchám dochází zřídka. List časem odlomíte a více si nemusíte dělat starosti.
Vážnější poruchou je zipování srdíčka, která se projevuje spontánním růstem dvou nebo více identických srdíček z vrcholu růžice. Pohled na takovou fialku může připomínat pohled na siamská dvojčata, která mají jedno tělo a dvě hlavy. Zipování vzniká mutací buňky v centrální zóně meristému. Když apikální meristém (vrchol růžice) dosáhne určité velikosti, přestane se utvářet kruhový tvar a začne docházet k dělení koruny. Nejedná se o typickou dceřinou rostlinu (odnož). Hlavní rozdíl mezi zdvojeným srdíčkem a odnoží je ten, že odnož vyrůstá vždy mezi jednotlivými řadami listů. Odnož můžete kdykoliv vypíchnout a mateřskou rostlinu tím nijak nenarušíte, nadále si zachovává svou vlastní hlavní korunu. V případě zipování tuto možnost nemáte, po oddělení kteréhokoliv srdíčka je rostlina jakoby nekompletní a v oblasti řezu může začít produkovat další a další koruny.
Porucha je bohužel dědičná a přenáší se na potomstvo vypěstované z odnoží i listových řízků. Ze zipující rostliny je téměř nemožné vypěstovat normální fialku. Ovšem jen mizivé procento pěstitelů o tomto problému ví. Drtivá většina prodává listy a sazenice těchto zmetkových fialek, a tak se porucha šíří mezi další pěstitele. Legendárním se stal kultivar ‚Mac’s Scorching Sun‘, jehož zipující varianta se rozšířila do celého světa a je velmi obtížné sehnat zdravou linii.